browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Határtalanul!

Határtalanul! pályázat 2023-2024-es tanév:

~Szlovákia:

Élménybeszámoló

A Határtalanul! program előkészítéseként május 8-án a Határtalanul Barangoló  Szlovákiával kapcsolatos feladatait csináltuk meg az Okos Doboz külhoni feladatai közül. A különböző témakörök feldolgozását egy-egy csoport kapta. Élvezettel merültünk bele a feladatok elvégzésébe, sok érdekességet ismertünk meg a Felvidékről. 

Ezt követően május 17-én  is tartottunk egy előkészítő órát, melyen megismertük útvonalunkat, tervezett programjainkat, úticéljainkat. A tervezett napi programoknak megfelelően egy-egy tanuló Power Point bemutatót készített. Megismertük a nevezetességeket, természeti kincseket, egy-egy város, látnivaló magyar vonatkozásait. A bemutatót készítő diákok és a tanárok a többiek kérdései alapján kiegészítették szóban az úttal kapcsolatos kíváncsiságokat.

Május 27-én hétfőn elérkezett a várva várt kirándulás első napja. A tervezett időben, 8- kor indultunk, az első megállónk Somoskő falu volt, ahol a vár mellett megnéztük Petőfi kunyhóját  és a különleges bazaltorgonát. A következő megálló, a Bakancslistán is szereplő Füleki vár volt, ahol a helyi idegenvezető érdekfeszítően mesélt a vár történetéről, jelentőségéről, valamint Thököly Imre királlyá koronázásáról. Napunk utolsó állomása Divény romos vára volt, ahová érdemes volt felkapaszkodni a gyönyörű kilátás miatt.

Útban a szállásunk felé „kérdezz-felelek” játékot játszottunk a buszon, melyen meglepődve tapasztaltuk, hogy milyen sok dologra emlékeznek a gyerekek a hallottakból.  Késő délután érkeztünk a szálláshelyünkre. A szobák elfoglalása, valamint egy kiadós vacsora után- a gyerekek nem voltak fáradtak- birtokba vettük a szabadtéri pályákat: röplabdáztak, táncoltak, vagy csak beszélgettek, majd mindenki elkészítette a saját, kreatív sapkáját textilfilccel. Az utazás során nagyon hasznosnak bizonyultak az egyedi tervezésű, egyforma színű sapkák, mert már messziről felismertük a gyerekeket és ők is egymást egy-egy városnézést követő szabadprogramon.

Másnap a kiadós reggeli után két bakancslistás helyre indultunk. A földrajz és biológia tantárgyakhoz kapcsolódóan a Boróka-erdei (Borová Hora) Arborétumban sok hasznos ismeretet gyűjtöttünk. A több ezer rózsafaj, kaktusz és rododendron között sétálva az erdei fafajták koncentrált előfordulásait is megcsodálhattuk. A történelem és magyar tantárgyakhoz kapcsolódva megnéztük Zólyom várát ahol Balassi Bálint emléktáblájánál meghallgattuk egyik versét és elhelyeztük koszorúnkat.  A helyi legenda szerint a zólyomi várban halt meg 1095. június 29-én Szent László király, „Isten atlétája”, talán a legerősebb magyar uralkodó. Bethlen Gábor a Szent Koronát is itt őriztette.

Utunkat folytatva felkerestük a Bakancslistán szereplő Bajmóc várkastélyát amelynek bejárata előtt álló hársfa alatt Mátyás király is törvénykezett a történelmi emlékek szerint. A kastély bejárása során a gyerekek szembesültek az épület és a város történelmi és kulturális örökségével is, mely hatására tovább mélyült magyarságtudatuk. A buszon a szerzett tudás megerősítésére előre elkészített totót kaptak a gyerekek, melyben áttekintettük a meglátogatott helyszínekről szerzett főbb ismereteket. A gyerekek nagyon sok érdekes adalékra emlékeztek. A napot tábortűzzel, csapatépítő programmal zártuk. Jó volt látni, hogy a második nap végére a két osztály tanulói között új barátságok is szövődtek. Szerdán a Bakancslistán szereplő Lőcse városát látogattuk meg elsőként. A Szent Jakab templomban a valóságban is megnézhettük a művészettörténetből már ismerős középkori faszobrászat legszebb alkotásait és az egyedülálló szárnyasoltárt. Az árkádokkal díszített városháza ismerős volt Mikszáth és Jókai művei, a magyar irodalom remekei révén. A szégyenketrec többeket megmosolyogtatott, bár senki sem szeretett volna eltölteni benne egy kis időt sem. Délután a Csorba- tó felé vettük utunkat, mely kedvelt pihenőhely volt a monarchia idején. Természeti értéke ma is jelentős, sok tanulónk most találkozott először élőben tengerszemmel és a Tátra hófödte hegycsúcsaival.

Utolsó előtti napunkon szállásunk környékét fedeztük fel. Rimaszombati városnéző sétánk során nem csak az irodalmi emlékhelyeket kerestük fel, hanem Petőfi Sándor és Tompa Mihály szobránál is verset mondtunk és koszorúztunk. A buszon összegeztük a 3-4. napon látottakat, hallottakat. Délután felkerestük a panziót, ahol találkoztunk Auxt Feri bácsival, aki a gömöri magyarság történelméről, meghurcoltatásairól, túléléséről mesélt nekünk. Sajnos az időjárás esősre fordult, így csak egy rövid sétát tudtunk tenni a sípályához és Hanyus Erik lovasfarmjához, a gyönyörű Furioso lovakhoz, amelyek örültek a gyerekektől kapott almáknak. Tanultunk a felelős állattartásról és állatgondozásról valamint a haszonállatok gazdasági és turisztikai jelentőségéről.

Megtudtuk, hogy a Furioso North Star fajta magyar tenyésztésű ló. A tenyésztést jól átgondolt fajtaválasztás előzte meg. Az Osztrák-Magyar Monarchia idejében szerettek volna egy strapabíró, nagyon nyugodt vérvonalú, harcra és munkára is alkalmas lófajtát elsősorban a hadsereg részére. 1867-től számít külön fajtának, két angol mén, a Furioso Senior és a North Star Senior leszármazottai a mai magyar lovak.  Mezőhegyesi félvérként is ismerik a fajtát, 2004 óta nemzeti kincs.

A lovasfarmon tartott lovak főleg turisztikai célokat szolgálnak. A közeli panzióban megszálló gyermekcsoportokat tanítják lovagolni rajtuk. Odaérkezésünkkor a lovak kicsit bizalmatlanok voltak, hiszen délelőtt már dolgoztak az éppen ott nyaraló óvodás csoporttal. Nehezen lehetett csak előcsalni őket. Megtudtuk, hogy a felvidéki és magyar Furioso North Star tenyésztők között szoros kapcsolat van, melynek célja a génmegőrzés. A helyben tartott mini biológiaórán nemcsak a lótenyésztésről volt szó, hanem arról is, hogy hogyan működik egy önálló, önellátó gazdaság. A felelős állattartás és gondozás, az állatok ellátásához szükséges élelem helyi megtermelése, beszerzése nagyon fontos. A helyi kistermelőket mi, mint vásárlók segíthetjük azzal, hogy az általuk termelt dolgokat lehetőleg közvetlenül tőlük vesszük meg. Ezzel a tudatos vásárlói magatartással az ökológiai lábnyomunkat is csökkentjük. Öko-iskolaként érdekes volt megtapasztalni, hogy közösségi összefogással, a helyi termelők bevonásával milyen sok mindent lehet létrehozni.

Az utolsó estét vacsora után a szállásunk közösségi termében rendezett „fele-sem igaz” játékkal zártuk. Sokat nevettünk az érdekes kérdésekre adott jórészt vicces, igaz és hamis válaszokon.

Pénteken, hazafelé ismét bakancslistás helyeket kerestünk fel, amelyek a magyar bányászat történetének kiemelkedő állomásai. Elsőként Besztercebányával ismerkedtünk meg, ahol főleg történelmi tudásunkat mélyítettük el a városnézés során. 

A buszon az idegenvezetőnk mesélt a bányavárosok kialakulásáról, történelméről és megismertettük a gyerekekkel Mikszáth és Jókai írásait.  Ezt követően a szintén bakancslistás Selmecbányán látogatást tettünk a Bányamúzeumban, amelyet magyar nyelvű vezetéssel néztünk meg.  Tanulóink döbbenten hallgatták az előadást a bányászok nehézségeiről, a bányalovak használatáról. Sok gyereknek egy igazi bánya meglátogatása volt az egyik legmaradandóbb élmény az egész kirándulásból.

Utolsó felvidéki helyszínünk a selmecbányai Szentháromság-téren található Evangélikus Líceum épületének megtekintése volt, ahol Petőfi is tanult. Emléktáblájánál koszorút helyeztünk el, de a hirtelen jött felhőszakadás miatt nagyobb sétát már nem tudtunk tenni. Bőrig ázva értünk vissza a buszhoz és elindultunk hazafelé. Az esti órákban érkeztünk Érdre, az iskolához, ahol a szülők már nagyon vártak minket. A tanulmányi kirándulás során ismét bebizonyosodott, hogy a Felvidék tanulóink számára mennyire ismeretlen, és történelmi tanulmányaik ellenére is folyamatosan rácsodálkoznak arra, hogy határainkon kívül is él magyar közösség. A felvidéki városok meglátogatása segített a középkori, újkori élet elképzelésében is, hiszen tanulóink Magyarországon sokkal kevesebb olyan várost, várat láthatnak, melyek épségben maradtak, megőrizték történelmi, művészettörténeti emlékeinket.

Határtalanul! pályázat 2021-2022-es tanév:

 

 

~Szlovákia:

Felvidéki barangolások természettudományos bakancsban, emlékezve nemzetünk nagyjaira

Szlovákiai kirándulás beszámolója

Képes bemutató a felvidéki kirándulásról

 


Határtalanul! pályázat 2018-2019-as tanév:

 

~Erdély:

A Hunyadiak nyomában

A Határtalanul! program keretében iskolánk 45 diákjával, kísérőtanáraikkal és az idegenvezetővel gazdag történelmünk kiemelkedő személyiségei, Hunyadi János és Hunyadi Mátyás életének Erdélyben és Vajdaságban található helyszínein jártunk.

Utunkat összekötöttük vajdasági testvériskolánk, a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola diákjainak meglátogatásával.

Ez év május 6-án kora reggel indultunk, s több mint 1600 km megtétele várt ránk az öt nap során.

Az első napot Mátyás szülővárosa, Kolozsvár látnivalóinak szenteltük. Másnap első utunk Gyulafehérvárra vezetett. Itt a várban található Székesegyházban tisztelegtünk a Hunyadiak síremléke előtt. Következő megállónk Vajdahunyad vára volt. Itt meghatottan lépkedtünk az ódon folyosókon, termekben, ahol egykor a gyermek Mátyás nevelkedett. A késő délutánt már Temesváron töltöttük. Az idevezető úton a buszból megcsodálhattuk „magos” Déva várát, ahová a ballada szerint Kőmíves Kelemennét befalazták. Temesváron az idegenvezetőnk körbevezetett bennünket a gyönyörű tereken, s a felújított, patinás épületekben bővelkedő város központjában, mely 2021-ben Európa kulturális fővárosa lesz. Utunk harmadik napján a Déli-Kárpátok felé vettük az irányt. Először a romjaiban is fenséges Herkulesfürdő épületeiben gyönyörködtünk, s a Herkules-szobor monumentális alakjában, majd Orsovára érkeztünk. Itt hajóra szálltunk, és így utaztuk be a Dunán a Kis-, és Nagy Kazán-szorost. Hatalmas élmény volt a magas sziklafalak között összeszűkülő Dunáról élvezni a panorámát. A negyedik napot már a Vajdaságban töltöttük. Megcsodáltuk a felújított Galambóci várat. Ezután Európa legnagyobb síkvidéki vára, Szendrő következett. A várlátogatások sorát Belgrádban zártuk. A szakadó eső ellenére meghatódottan koszorúztuk azt az emlékhelyet, amelyet a nándorfehérvári diadal emlékére állítottak. Ezután a Hadtörténeti Múzeum kiállított anyagában idéztük fel a múlt eseményeit. Estére aztán megérkeztünk Csantavérre, ahol a legnagyobb számú a magyar lakosság. Itt a gyerekek, szülők, tanárok már nagy szeretettel vártak bennünket. Mindannyiunkat falusi vendéglátás keretében családoknál szállásoltak el. Másnap délelőtt a vendéglátóink társaságában töltöttük az időt. A diákok beültek egy-egy tanítási órára, majd színielőadást néztünk, s végül lábtollast játszottunk. Nehéz szívvel, de a viszontlátás reményében váltunk el egymástól. Hazafelé tartva még megcsodáltuk Szabadka gyönyörű szecessziós épületeit és sétáltunk Palicson.

Bár utunk során az időjárás nem kedvezett nekünk, ennek ellenére sok élménnyel és új ismerettel gazdagodva tértünk haza.

Fényképes beszámolónk:

img190
img190
img190
img190
img190
img190
img190
img190
img190

VIDEÓ

Határtalanul! pályázat 2017-2018-as tanév:

 

~Horvátország:

2018. május 27- 31.

 Projekt napló

 


img190

 

 

Határtalanul! Pályázat – Közzétéve: 2016.

Tanulmányi kirándulás Erdélybe – 2016. április 5-9.

 


Határtalanul! Pályázat – Közzétéve: 2014.

Tanulmányi kirándulás Erdélybe – 2015. június 1-5.

Hatartalanul! – logo

A 2014/15-ös tanévben is pályáztunk Határtalanul! kirándulásra, melyre a 7. évfolyam tanulói mehetnek 2015. június 1. – június 5. között.

DSCN7333 DSCN7330 DSCN7340 DSCN7339 DSCN7331 

 


 

Határtalanul! Pályázat – Közzétéve: 2013. június 12.

Tanulmányi kirándulás Kárpátaljára – 2013. május 28-31.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 483 000 Ft összegű támogatásban részesítette iskolánkat a Határtalanul! Pályázat BGA – 12 – HA – 01 Tanulmányi kirándulások magyarlakta területekre című pályázatán.

A pályázat keretén belül a 7. évfolyam 22 diákja és 3 kísérője kapott lehetőséget a kiutazásra. A kirándulás elsősorban a „Rákóczi örökében” zajlott, de meglátogattunk egyéb, a magyarsághoz kötődő emlékhelyeket is. Ezen helyszíneket bejárva elmélyült tudásra tehettek szert diákjaink, csodás tájakat ismerhettek meg. Célunk a határon túlra szakadt nemzeti kultúrával való megismerkedés, emberi kapcsolatok, barátságok kialakítása, ápolása.

A kirándulás adta lehetőségek élményszerűvé tették a korábban tanultakat, közvetlen tapasztalattal szerezhettek új élményeket, megalapozhatták későbbi ismeretszerzéseiket. Az út során szerzett tapasztalatok s az általuk megoldott feladatok, közös foglalkozások révén tanulóink betekinthettek az ottani világba, mindennapjaikba. Láthatták a mienknél rosszabb életkörülményeket is, mely erősítette bennük az összetartozás érzését.

Az út kapcsán felmerült diákjainkban egy ismételt utazás igénye.

                                                                                                       Frank Lászlóné (osztályfőnök)

Beszámoló a 7. évfolyamosok HATÁRTALANUL – Kárpátalja 2013.05.28.-05.31. kirándulásáról:

A Bethlen Gábor Alapítványkezelő Zrt. Pályázatát megnyerve 4 csodálatos napot töltött el 22 7. évfolyamos diákunk Kárpátalján a Határtalanul program keretében.

Megtekintettük Beregszászt, Tiszaújlakon a Turul emlékművet, „bevettük” a munkácsi várat. Munkács után a Vereckei-hágó volt az újabb állomásunk. Árpádra és a honfoglaló magyarokra emlékeztünk, elhelyeztük az itthon készített koszorúnkat, majd elénekeltük a Himnuszt. Ezután a szolyvai emlékparkban elhelyeztük virágcsokrainkat, pár perc csenddel emlékeztünk a „malenkij robot” magyar áldozataira. Hátborzongató volt olvasni a sok-sok áldozat nevét. Utunkat Ungvárra folytattuk. Megnéztük a Skanzen épületeit, majd átsétáltunk a várba. Nagy hatással volt a gyerekekre Kisszelmenc, „a kettévágott” falu megtekintése.

Szállásunkon, a  nagydobronyi gyermekotthonban közös programokat szerveztünk az ott élő gyerekekkel.

Feltöltődve, fantasztikus élményekkel tértünk haza.

Frank Lászlóné (osztályfőnök)